Cała prawda o internecie

PHUBBING. Z KIM UPRAWIASZ?

WSTĘP

Z kim uprawiasz phubbing? Z partnerem albo z żoną? Słabo to wróży Waszej relacji. Z dzieckiem? Ma to negatywny wpływ na jego samopoczucie. Z przyjaciółmi? Jeśli ich nadal masz, wkrótce możesz stracić. Ze znajomymi? W ten sposób raczej nie zbliżycie się do siebie. Ze współpracownikami? Zapomnij o byciu dobrą duszą działu. Czy tylko z Panią kasjerką ze spożywczaka?  No cóż, pewnie ta relacja nie ma dla Ciebie znaczenia. Wiedz jednak, że wzbudzasz w przykładowej kasjerce całą gamę trudnych uczuć.

PHUBBING. CO TO JEST?

Od zawsze denerwowało mnie używanie przez ludzi telefonu podczas sytuacji prywatnych – spotkań, posiłków, imprez. Niby było zawsze sorry, tylko odpiszę, chwilka, muszę coś wysłać, czy momencik, napiszę Ani o której będę – nie zmniejszało to jednak mojej irytacji.  

Jestem z pokolenia pamiętającego życie bez telefonów komórkowych;) Tym właśnie tłumaczyłam sobie mój negatywny odbiór trzeciego towarzysza spotkań: smartfona. Myślałam wtedy: to brak kultury albo problem z nadużywaniem technologii. Żeby nie było, że jestem taka święta w temacie: sama bardzo często używałam telefonów w towarzystwie, jednak przyznaję, że zawsze z poczuciem, że to słabe zachowanie.

Tymczasem okazuje się, że zjawisko doczekało się własnej nazwy: PHUBBING (czyt: fabing). Termin jest zbitką 2 angielskich słów: phone (telefon) oraz nubbing (lekceważenie).  Oznacza ignorowanie osób, z którymi spędzamy czas i poświęcanie swojej uwagi urządzeniom mobilnym.

źródło: pixabay.com

PRZYKŁADY PHUBBINGU

– sprawdzanie fejsa i skrzynki mailowej podczas spotkań z bliskimi, 

– wrzucanie na Insta relacji podczas imprez,

-odbieranie telefonu lub oddzwanianie w sprawach, nie mających wagi życia i śmierci, kiedy obok siedzi Twoja przyjaciółka,

-gapienie się w telefon, gdy Twoje dziecko męczy Cię o coś słodkiego,

-spędzanie „wspólnego” czasu z partnerem, każde z nosem w swoim ekranie,  

-trzymanie telefonu w gotowości na stole podczas przyjacielskiej kolacji,

-podróżowanie komunikacją ze znajomymi i scrollowanie mediów,

-itd…

Wiesz już, o co chodzi? Wszystkie momenty, gdy obok Ciebie siedzi znajomy człowiek, a Ty zamiast poświęcić mu uwagę, przenosisz ją na swojego smartfona (tableta, laptopa, komputer) to właśnie phubbing. A teksty typu mów, mów, słucham Cię, kładę tu telefon, ale wyciszony, sorry, sprawdzę tylko jedną rzecz, wcale nie zniwelują negatywnych konsekwencji zjawiska.

źródło: pixabay.com

NIE ZABIJAJ TEJ RELACJI!

Pół biedy, jeśli nadmierne używanie smartfona podczas spotkań z bliskimi, powoduje jedynie to, że odbierają Cię jako niewychowanego lub uzależnionego od wirtualnego świata buca. Niestety, istnieją badania dowodzące, że w wyniku phubbingu relacje między uczestnikami spotkania ulegają destrukcji. Co dokładnie się dzieje?

– powstaje psychologiczna bariera między rozmówcami spowodowana wycofaniem zaangażowania jednej ze stron,

– phubber wysyła rozmówcy komunikat: nie jesteś dla mnie wystarczająco ważny, abym odłożył mój telefon,

– ofiara phubbingu doświadcza trudnych uczuć: gniewu, frustracji, złości, bezsilności, zniechęcenia,

– satysfakcja z relacji ulega obniżeniu (u obu stron),

– bardzo często osoba ignorowana przez rozmówcę na rzecz jego telefonu, także w końcu wyciąga swojego smartfona. Bo co lepszego ma niby robić?

Co ciekawe, phubbing najczęściej wydarza się pomiędzy bliskimi sobie osobami. W małżeństwie, związku, między rodzicami a dziećmi, między przyjaciółmi lub w grupie znajomych. Zazwyczaj phubberzy są w stanie opanować się w relacji z szefem, nauczycielem czy nowo poznanymi ludźmi.

NA SPOTKANIU Z PHUBBEREM

Co robić, gdy osoba, z którą się spotykasz, wyciąga smartfon i odpływa? Może najpierw czego nie robić:  tego samego, co ona! I choć czujesz się ignorowany i olany, a poza tym  nie chcesz wyjść na frajera (w końcu też masz do kogo napisać!),  nie naśladuj swojego rozmówcy.

Powiedz mu szczerze, że przeszkadza Ci to, że używa telefonu. Żartem, subtelnie, ironicznie, wprost – zrób to, jak tylko Ci wygodnie i w taki sposób, aby komunikat dotarł do Twojego towarzysza. Na przykład:

Dobra, schowaj już ten telefon, chcę z Tobą porozmawiać.

Poczekam aż skończysz, nie lubię, gdy ktoś korzysta przy mnie z telefonu.
(i czekaj bez kontynuacji rozmowy).

To co, kończymy spotkanie, bo widzę, że masz ważniejsze sprawy?

Rozprasza mnie, kiedy korzystasz z telefonu – możesz go schować?

źródło: pixabay.com

CO, JEŚLI TO TY UPRAWIASZ PHUBBING?

Jeśli uświadomisz sobie, że w relacjach bywasz phubberem, spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego tak jest. Najczęściej przyczynami są: wszechogarniająca obecność mediów w naszym życiu, przenikanie się sfery zawodowej i prywatnej, brak świadomości negatywnych skutków phubbingu, nawykowe używanie telefonu, uzależnienie od technologii czy FOMO.

MOŻESZ TO ZMIENIĆ!

Każda z przyczyn uprawiania phubbingu to osobna ścieżka działań w kierunku zmiany. Najważniejsze jest, że masz już świadomość na temat negatywnego wpływu phubbingu na Twoje relacje i życie. I choć ta zmiana, jak każda inna, kosztować Cię będzie trochę czasu i energii,  na pewno dasz radę!

Nikt z nas nie chce mieć płytkich, powierzchownych i słabych relacji. Wiem, że Ty też nie chcesz. Więc schowaj telefon, a zamiast tego: popatrz w oczy swojemu rozmówcy, powyglądaj przez okno autobusu, zagadaj Panią w kolejce, rozejrzyj się po pozostałych stolikach w kawiarni.

Nie pozwól, żeby prawdziwe życie Ci uciekło!

źródło: pixabay.com

Tu dowiecie się więcej o phubbingu:

https://www.youtube.com/watch?v=MBCYpAl6jpk&t=54s
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0747563215300704?via=ihub

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *